Socialdemokratų frakcijos pasiūlymai, teikti Trakų rajono 2024 metų biudžetui

Socialdemokratų frakcijos pasiūlymai, teikti Trakų rajono 2024 metų biudžetui

Šių metų vasario 14 d. vykusio savivaldybės tarybos posėdžio metu buvo patvirtintas Trakų rajono savivaldybės 2024 m. biudžetas. Socialdemokratų frakcija pateikė savo pasiūlymų paketą, į kurį, deja, nebuvo atsižvelgta.
Mūsų siūlymai buvo skirti sodų bendrijų, žemės ūkio, kultūros, sporto ir žaliojo kurso plėtrai Trakų rajono savivaldybėje ir parengti siekiant skatinti vietinę kultūrą, sportą bei aplinkos tvarumą.
Suprasdama rajono gyventojų, atskirų jų grupių galimybes ir lūkesčius, bei remiantis geriausias šalies savivaldybių veiklos sprendimais, LSDP frakcija pasiūlė:


Ieškoti galimybių susigrąžinti savivaldybės nuosavybėn buvusią Nemuno irklavimo bazę.
Daugiau kaip 500 piliečių pasirašė peticiją, dėl liepų alėjos ir pakrantės išsaugojimo visuomenės reikmėms. Mes siūlėme ieškoti galimybių dėl pastato, esančio Trakuose, Birutės g. 24 sugrąžinimo į Trakų sportininkų rankas. Trakų sporto centras neturi jokių patalpų, pritaikytų irklavimo treniruotėms, inventoriaus saugojimui. Viskas yra nuomojama. Ir kas iš tikrųjų yra gėdinga, kad Trakų rajono savivaldybė visiškai neinvestuoja į irklavimo sporto infrastruktūrą, plėtrą, kokybę. O juk Trakai - kaip irklavimo sporto centras - yra žinomi toli už Lietuvos ribų.
Įsteigti irklavimo klases Trakuose.
Trakai turi gilias irklavimo tradicijas, puikius vietinius trenerius, aukšto sportinio meistriškumo atletų rengimo patirtį ir gamtines sąlygas. Tai ne tik investicija į potencialius aukščiausios klasės irkluotojus, bet ir galimybė mokymui išnaudoti puikius Trakų ežerus, Trakų gimnazijos priestatą, kurti darbo vietas. Analogiškos sporto klasės veikia Vilniaus, Klaipėdos, Druskininkų, Panevėžio savivaldybėse. Vienas iš sporto klasių steigimo tikslų – atrinkti ypač gabius irklavimui vaikus ir juos suburti keliose sporto klasėse, kur jaunieji talentai sėkmingai galėtų derinti pamokas su treniruotėmis. Tai vyksta visoje eilėje sportui draugiškų savivaldybių.
Skirti stipendijas perspektyviems jauniems sportininkams ir menininkams.
Stipendijos jauniems perspektyviems sportininkams ir menininkams yra svarbios ne tik dėl finansinės paramos, bet ir talentų išsaugojimo. Tai puiki skatinimo priemonė: žinodami, kad gauna palaikymą iš visuomenės ar institucijų, sportininkai ir menininkai jaučiasi pripažinti ir motyvuoti siekti aukštų rezultatų, garsinti Trakų kraštą. Analizuojant kitų Lietuvos Respublikos savivaldybių patirtį, stipendijos skiriamos perspektyviems ir menininkams Alytaus, Kaišiadorių, Klaipėdos, Kauno, Anykščių savivaldybėse.
Dvigubai padidinti dalinį finansavimą meno mėgėjų kolektyvų vadovams.
Kultūros programos finansavimas didėja palyginus su praeitais metais daugiau kaip 15 %, bet kolektyvų vadovų atlygis apgailėtinai menkas. Todėl manome, kad 100 tūkst. eurų Trakų miesto šventei – labai didelė prabanga, o meno mėgėjų kolektyvų vadovų atlyginimai turi būti didinami. Didžiausia utopija (nesąmonė) yra tai, kad kolektyvų vadovai kantriai dirba per metus gaudami net tūkstančio eurų nesiekiantį atlyginimą.
Iki 50 proc. padidinti kompensuojamą sumą gyventojams, įsirengusiems buitinių nuotekų valymo įrengimus
Trakų savivaldybėje individualių namų savininkams – skiriama 50 proc. nuo patirtų išlaidų dydžio kompensacija, bet ne daugiau kaip 1 000 Eur., o dvibučių ir daugiabučių namų butų savininkams – skiriama 50 proc. nuo patirtų išlaidų dydžio kompensacija, bet ne daugiau kaip 500 Eur vienam butui. Siūlėme padidinti kompensuojamą sumą ir taip paskatinti gyventojus dar aktyviau imtis civilizuoto nuotekų tvarkymo.
Rokiškio savivaldybė individualių namų savininkams ir dvibučių ir daugiabučių namų butų savininkams kompensuoja iki 1500 eurų, Klaipėdos rajono savivaldybė individualių namų, dvibučių ir daugiabučių namų butų savininkams, įsirengusiems individualius valymo įrenginius – iki 50 procentų įrenginių įrengimo vertės, bet ne daugiau kaip 1500 Eur., o dvibučių ir daugiabučių namų butų savininkams, įsirengusiems bendruosius dvibučio/daugiabučio namo įrenginius – iki 50 procentų įrenginių įrengimo vertės, bet ne daugiau kaip 1000 Eur. vienam butui.
Numatyti 100 tūkst. Eurų tikslinių lėšų sodų bendrijų kelių tvarkymui ir priežiūrai
LR Seimas priėmė Sodininkų bendrijų įstatymo pataisas, kurios įsigaliojo nuo š. m. sausio 1 d. Tai supaprastina daugelio klausimų sprendimą žmonėms, nuolat gyvenantiems sodo bendrijose. Pastarosios jau seniai yra tapusios pilnavertėmis, pastovaus gyvenamo vietomis, reikalaujančiomis tokio paties dėmesio kaip ir kiti miesteliai ar kaimai.
Pavyzdžiu galėtų būti Kauno rajono savivaldybė: šių metų biudžete specialiajai sodininkų bendrijų rėmimo programai numatė 300 tūkst. Eur. – šešis kartus daugiau negu pernai ir yra pasirengusi padėti pagražinti viešąsias erdves, atnaujinti bendro naudojimo objektus, perimti kelius, atlikti kadastrinius, organizuoti matavimus perimtų kelių remontą, o vėliau ir priežiūrą. Ar nevertėjo apie tai pamąstyti ir Trakų rajono savivaldybei?
Sumažinti gyventojams žemės mokestį iki 50 proc. nuo apskaičiuotos padidėjusios žemės vertės

Visada yra galimybė sumažinti koeficiento dydį ir taip sumažinti mokestinę naštą. Kaip pažymi VMI dalis savivaldybių savo noru taiko lengvatas ir tarifus mažina. Tarp tokių – Anykščiai, Birštonas, Biržai, Joniškis, Kalvarija, Mažeikiai, Pagėgiai, Panevėžys, Rietavas, Rokiškis, Šiauliai.
Konkrečiai žemdirbiams tarifus sumažino Kaišiadorys, Plungė, Radviliškis, Šakiai, Vilkaviškis, Kupiškis, Akmenės rajonas. Tai ne utopija. Tai galėjo būti ir jums sumažintas mokestis.
Vietoj tuščiai merdinčio buvusios Aukštadvario vidurinės mokyklos priestato, esančio Dariaus ir Girėno g. Nr.6 Aukštadvario mstl. projektuoti Aukštadvario kultūros centrą
Aukštadvario miestelis – tai tarytum Trakų rajono savivaldybės vartai turistams, keliaujantiems iš Lenkijos Respublikos ir kitų ES šalių. Į Aukštadvarį atvykę poilsiautojai dažnai pasigenda filmų peržiūros, teatro ar kitų koncertinių programų. Trakų kultūros centro Aukštadvario padalinio administratorė galėtų dažniau pasikviesti meninius kolektyvus, dainininkus iš didmiesčių, jaunimas norėtų įgyvendinti savąsias programas, tačiau Aukštadvario gimnazijos salė užimta. Lieka vienintelė išeitis, kad kultūros centru taptų tik Aukštadvario Kristaus Atsimainymo bažnyčia. Tuo tarpu pastatas, esantis Trakų rajono savivaldybės balanse, jau daugelį metų stovi tuščias. Kultūros centro steigimas Aukštadvaryje tikrai leistų sustiprinti savivaldybės vaidmenį, užtikrinant ir koordinuojant teikiamų kultūros paslaugų prieinamumą ir sklaidą Aukštadvario seniūnijoje.
Įrengti saulės elektrinę Aukštadvario bendruomenės namams
Trakų rajono savivaldybė turėtų paruošti ir įgyvendinti saulės elektrinės įrengimo projektą Aukštadvario bendruomenės namams. Elektros vartotojai – Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyrius, Trakų viešosios bibliotekos Aukštadvario padalinys, atvira Aukštadvario jaunimo erdvė, Aukštadvario bendruomenė ir asociacija „Aukštadvario žiburiai“. Tai atitiktų savivaldybės propaguojamą žaliąjį kursą ir leistų mažinti elektros kaštus.
Įrengti valčių nuleidimo prieplauką Navos ežere ties kavine „Navos smuklė“
Aukštadvaris – ežerų kraštas. Paplaukioti su valtimi Navos ežere, aplink Meilės salą ir kitas vietas, yra daugelio Aukštadvario jaunimo ir svečių svajonė. Nors ir daugelį metų vis primename šią problemą, tačiau savivaldybės vadovai nenori prie jos dar kartą sugrįžti. Turbūt lengviausia pasakyti – negalima. O gal nenorima?
Pastatyti naują elingą (vietoj sugriuvusio seno) baidarių ir kitos įrangos laikymui Bernardino ežero pakrantėje priešais buvusią Nemuno irklavimo bazę.
Elingai šalia buvusios ,,Nemuno” sporto bazės supuvę, pavojingai sukritę į vandenį ne tik darko vaizdą praeiviams, bet ir yra pavojingi. Siūlymas kuo skubiau sutvarkyti šiuos statinius mūsų manymu yra vienas prioritetinių darbų Lukos ežero pakrantėje.
Plėsti Trakų meno mokyklos paslaugas Lentvaryje ir Senuosiuose Trakuose (steigti dailės ir kitus skyrius)

Meninis ugdymas – neatskiriama bendrojo ugdymo dalis, tolesnio vaiko mokymosi, gyvenimo bei darbo modernioje visuomenėje kokybės ir sėkmės prielaida. Turime sudaryti sąlygas didžiausio Trakų rajono Lentvario miesto (ir ne tik) vaikams mokytis dailės pažinimo dalykus. Tai padėtų stiprinti pagrindines kompetencijas, kūrybiškumą, spręstų kryptingo popamokinio užimtumo didinimą. Tai būtinybė lentvariečių vaikams.

Nepaisant to, kad mūsų pasiūlymai buvo ignoruoti, socialdemokratų frakcija ir toliau sieks bendradarbiauti su kitomis frakcijomis, savivaldybės meru ir administracija, teikti siūlymus, kad būtų įgyvendinti šie ir kiti svarbūs projektai rajono gerovei ir būtų užtikrintas darnus savivaldybės plėtros kelias. Tikimės, kad ateityje bus daugiau konstruktyvaus dialogo.

Visada laukiame gyventojų pasiūlymų ir idėjų.

Trakų rajono savivaldybės tarybos
Lietuvos socialdemokratų frakcijos nariai:

Nerijus Šiaulys, Jadvyga Dzencevičienė, Dainius Narkevičius, Antanas Nedzinskas, Giedrė Žuromskienė

Susiję straipsniai

Close