Socialdemokratai prieš Darbo kodekso keitimus - per krizę reikia ginti darbuotojus, o ne darbdavius

Socialdemokratai prieš Darbo kodekso keitimus – per krizę reikia ginti darbuotojus, o ne darbdavius

Seimo socialdemokratų partijos frakcija neigiamai vertina ir ketina balsuoti prieš Seime registruotus Darbo kodekso pakeitimus, kuriais Liberalų sąjūdžio atstovai norėtų sumažinti darbuotojų garantijas - siūlo įteisinti nenustatytos apimties darbo sutartis.

Dabar siūloma, kad darbuotojas dirbtų tiek, kiek viršininkas pasakys. Bandoma įtikti darbdaviams, kurie jau turėjo įžūlumo reikalauti, kad būtų leidžiama ilginti darbo dieną nuo 8 iki 12 valandų.

„Tai reikštų mūsų grįžimą į 18 amžių, teisių atėmimą iš darbuotojų, jeigu tokie Darbo kodekso pakeitimai būtų priimti. Dabar siūloma, kad darbuotojas dirbtų tiek, kiek viršininkas pasakys. Bandoma įtikti darbdaviams, kurie jau turėjo įžūlumo reikalauti, kad būtų leidžiama ilginti darbo dieną nuo 8 iki 12 valandų. Kai tuo tarpu sąmoningi darbdaviai kitose šalyse per šią krizę elgiasi atvirkščiai – mažina darbo krūvį, kad pajamas ir darbo vietas galėtų turėti kuo daugiau žmonių. Aišku, tokie siūlymai yra liberalų arkliukas, nes kapitalas jiems aukščiau visko“, - sako Seimo narys Algirdas Sysas.

Socialdemokratai primena, kad pagal dabar galiojantį Darbo kodeksą Lietuvoje įtvirtinta 40 valandų darbo savaitė, ir visi įstatymai tai reglamentuoja. Jeigu būtų įteisinta nenustatytos apimties darbo laikas, tai reikštų, kad Lietuvoje nustoja galioti Darbo kodeksas ir visos darbo santykius reglamentuojančios tarptautinės konvencijos. Įteisinus siūlomus įstatymo pakeitimus darbuotojai prarastų garantijas gauti net ir minimalią algą.

Atsiranda siūlymai darbuotojus paliekantys be garantijų – jie prarastų ir garantuotą atlygį, ir nustatytą darbo laiką.

„Labai gaila, kad sudėtingu karantino, kovos su virusu ir prasidėjusios krizės metu atsiranda siūlymai darbuotojus paliekantys be garantijų – jie prarastų ir garantuotą atlygį, ir nustatytą darbo laiką. Darbas negarantuotų žmogui stabilių pajamų, nes neaišku, kada darbdavys duos darbo, kiek darbuotojui teks dirbti. Darbuotojas dirbtų tarsi budėjimo režimu, nežinodamas, kiek bus sumokėta. Juk krizės metu pirmiausia reikia ginti ir gelbėti darbuotojus, o ne darbdavius, kaip siūlo liberalai. Darbo per karantiną neteko 30 tūkst. žmonių, Lietuvoje dabar – beveik 200 tūkst. bedarbių”, – primena Seimo socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

Tai jau ne pirmas per šią krizę darbdavių organizacijų bandymas įteisinti savo dominavimą prieš darbuotojus. Jau buvo atmesti jų reikalavimai skelbti moratoriumą Darbo kodeksui. Dabar tokios iniciatyvos bandomos įteisinti Seime per liberalus.

Seimo socialdemokratai palaiko Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos kreipimąsi ir raginimą priešintis darbuotojų garantijas naikinantiems Darbo kodekso pakeitimams. Profsąjungos įspėja, kad šie darbdaviams naudingi pakeitimai siūlomi naudojantis COVID-19 pandemija, o įteisintas darbdavių dominavimas liktų galioti ir vėlesniam laikui.

Susiję straipsniai

Close