AR SODININKŲ BENDRIJŲ GYVENTOJAI MŪSŲ ŽMONĖS?

,,SODININKAI – beteisiai piliečiai‘‘- sako  Lietuvos sodininkų bendrijų asociacijos garbės pirmininkas E. Germanavičius . Sodų bendrijos Lietuvoje turi tokį patį statusą, kaip ir užsienio šalių ambasados. Formaliai jos yra Lietuvos Respublikos teritorijoje ,tačiau de facto niekam nepriklauso,nors jose nuolatos gyvenantys ir deklaravę gyvenamąją vietą asmenys moka mokesčius. Nepaisant to, jiems jokios paslaugos neteikiamo. Pagal Sodininkų bendrijų įstatymą , esame visateisiai Lietuvos piliečiai, tačiau savivaldos funkcijos pasibaigia ties sodininkų bendrijų vartais. Sodininkų bendrija pagal įstatymą traktuojama poilsio ir gyvenamoji vieta. Vyriausybė leido sodininkams sodo bendrijos sklypuose statyti sodo ir gyvenamuosius namus, tačiau tuo viskas ir pasibaigė. Vienas iš ES reikalavimų buvo ne mažiau kaip 95 procentams šalies gyventojų užtikrinti vandens tiekimą ir nuotekų  infrastruktūrą. Lietuva šį įsipareigojimą įgyvendino, eliminavusi sodininkų bendrijas. Dabar Vyriausybė įstrigo sodininkų bendrijų kelių perdavimo savivaldybėms procese.

Sodininkų bendrijose nuolat daugėja nuolatinių gyventojų, intensyvėja transporto judėjimas, o vykstant statyboms keliai dar labiau gadinami. Todėl gyventojai pagrįstai mano, kad, būdami mokesčių mokėtojais, turi teisę reikalauti, jog valstybė ir savivaldybė turi prisidėti prie sodininkų bendrijų kelių ir kitos infrastruktūros priežiūros ir remonto. Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 str. 32 punkte nurodyta, kad viena iš  savarankiškųjų savivaldybių funkcijų yra savivaldybių vietinės reikšmės kelių ir gatvių priežiūra, taisymas, tiesimas ir saugaus eismo organizavimas, jei šie keliai ir gatvės yra savivaldybės nuosavybė. Lietuvoje yra apie 1200 sodininkų bendrijų, kuriose sklypus turi apie 250 000 gyventojų. Trakų rajono savivaldybės teritorijoje veikia dvi dešimtys sodininkų bendrijų, tačiau jos gyvena su savo problemomis. Dauguma jų tvarkosi neblogai, kai kurios net galima sakyti pavyzdingai ir yra paverstos priemiesčių namų kvartalais. Tačiau visos bendrijos susiduria su bendra problema – sodininkų kelių (gatvių) priežiūra.

Sodininkų bendrijose daugėja nuolatinių gyventojų, intensyvėja transporto eismas, ir vykstant statyboms keliai gadinami dar labiau.  Bendrijų nariai yra tokie pat mokesčių mokėtojai ir turi pagrįstą teisę reikalauti, kad savivaldybė privalo prisidėti prie sodininkų bendrijų kelių ir kitos infrastruktūros priežiūros ir remonto.

Tačiau pagal dabar galiojančias teisės normas viena iš savivaldybių funkcijų yra savivaldybių vietinės reikšmės kelių ir gatvių  priežiūra, taisymas, tiesimas, jei šie keliai ir gatvės yra savivaldybės nuosavybė.

Jau daugelį metų vyksta aštri diskusija dėl sodininkų bendrųjų kelių perdavimo savivaldybėms. Sodininkų bendrijos įstatymas priėmus 2015 m. Pakeitimus formaliai sudaro teisinę galimybę perimti savivaldybėms sodininkų bendrijų kelius. Sodininkai tikėjosi, kad priėmus įstatymo pataisas greitai bus priimti ir poįstatyminiai aktai. Tačiau iki šiol nėra parengta kelių perdavimo tvarka, neišspręstas finansavimo klausimas. Sodininkų bendrijų įstatyme nustatyta, kad keliai gali būti perduoti savivaldybėms tik atlikus jų kadastrinius matavimus ir juos inventorizavus.

Gerbiami sodininkai, jau daug metų vadovauju sodininkų bendrijai  ,,Sodžius“. Sodininkų bėdas ir lūkesčius žinau ne iš pasakojimų. Tapęs savivaldybės tarybos nariu galėsiu tiesiogiai prisidėti ir prie visiems sodininkams svarbios problemos – sodininkų kelių perdavimo savivaldybėms. Esu teisininkas, todėl mano patirtis padės rengti nutarimų projektus, padėsiančius greičiau ir sklandžiau pradėti šį procesą visame rajone.   Kelių perdavimo darbams reikalingos nemenkos lėšos, todėl kreipsiuosi į ministrą pirmininką, aplinkos ministrą, ūkio ministrą pagalbos sprendžiant šios procedūros finansavimo klausimus. Esu tai daręs kituose rajonuose ,suprantu kaip tai vyksta.

Suprantu, kad kol nepatvirtinta kelių perdavimo savivaldybėms programa savivaldybei galimybių remontuoti ir prižiūrėti sodininkų kelius nėra. Tačiau niekas negali drausti Trakų rajono  savivaldybei bent iš dalies, laikinai, kol sprendimai bus priimti Lietuvos mastu, prisidėti prie sodininkų bendrųjų kelių  priežiūros bei remonto.

Teiksiu siūlymus,  Savivaldybės biudžete numatyti lėšas šiai programai įgyvendinti. Parengsiu sodininkų bendrijų rėmimo programą, kontroliuosiu jos priėmimą bei vykdymą.

 

Dainius Narkevičius

Teisininkas

Sodininkų bendrijos ,,Sodžius“ pirmininkas

Close